Çocuklarda Bağımsız Hareket Eğitiminin Önemi

Güncelleme tarihi: 22 Tem


Bağımsız Hareket Nedir?

Bağımsız hareket görme engelli bireyin tek başına veya en az yardımla hareket edebilmesidir. Bağımsız hareketin ilk öğrenme aşamasında güvenlik açısından bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar örneğin ilk aşamada güvenli bölgeden az güvenli bölgeye geçiş ve önce iç daha sonra dış mekanlara geçilmesi gibi özelliklerdir.


Beyaz Baston Nedir?

Beyaz baston görme yetersizliği olan bireylerin yürürken vücutlarının önünde tutarak zemine hafifçe dokundurdukları bir araçtır. Görme engelli bireylerin güvenli biçimde hareket edebilmesi için baston kullanmaları çok önemlidir. Baston görme engelli bireyin boyuna uygun olmalıdır. Baston kullanımına geçilmeden önce görme engelli kişiye baston parçaları tanıtılmalı, nasıl kapatılacağı, açılacağı ve nasıl tutması gerektiği konusunda mutlaka bilgilendirilmelidir.


Çocuklar İçin Baston Kullanımının Önemi

Bağımsız olarak yürümenin çocuğun gelişimi üzerindeki etkileri anlaşıldıktan sonra, baston kullanımının öğretimine mümkün olduğu kadar küçük yaşta başlanmasının yararlı olduğu görüşü kabul edilmiştir. Yapılan bir araştırmada küçük çocuklara sistematik eğitim sunulduğunda kendileri için uyarlanmış bastonu etkili bir şekilde kullanabildikleri saptanmıştır. Sonuç olarak baston kullanımının öğretimine okul öncesi dönemde başlanmasının gerekli olduğu görüşü günümüzde kabul edilmiştir.

İyi yönelim ve bağımsız hareket becerilerine sahip olmanın görme yetersizliği olan çocuk üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Bağımsız olarak hareket edebilen çocuk daha çok fiziksel ve sosyal beceri geliştirecek ve hareket etmek için sürekli başkalarına bağımlı olan bir çocuğa göre daha kendine güvenli olacaktır.

Bağımsız harekette en önemli faktör ailedir. Aile bu konuda koruyucu değil destekliyici olmalı, teşvik etmeli ve merak etmesini sağlamalıdır. Ayrıca baston kullanımı vücudun postürü için de çok önemlidir.

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör