Blindar Olarak Neler Yapıyoruz?

Güncelleme tarihi: 2 Ağu


Günümüzde görme engelli bireylerin topluma kazandırılması ve uyum sağlayabilmeleri için en etkili yol, kendilerine güvenerek başkalarından bağımsız olarak gün içerisinde hareket edebilme kabiliyetlerine sahip olmalarından geçmektedir. Görme engelli bireylere yönelik yapılan araştırmalarda onların bağımsız hareketlerinin sağlanabilmesi için eğitimlere ve baston kullanımına küçük yaşlarda başlanılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Altı Nokta Körler Derneği verilerine göre bağımsız hareket başlangıç yaşı 3-4 yaş arası olmalıdır. Ancak bu yaştaki çocuklara özel baston ve bağımsız hareket eğitimi ve eğitim için gerekli materyaller yeterli değildir. Bu alanda görme engelli çocuklar için bir ilk olacak şekilde geliştirmeyi planladığımız eğitici akıllı baston sayesinde çocukların bağımsız hareketine küçük yaşta başlamasını ve buna dayalı olarak ilerleyen yaşlarında daha sosyal bir birey olmasını amaçlamaktayız. Baston tasarımının bir çocuğun kullanımına göre ergonomik halde olması ve içerdiği akıllı ikame sistemleri aracılığıyla farklı türdeki engel geribildirimi ile daha kullanışlı yapıda olması sağlanmıştır. Ayrıca baston içerisine eklenen eğitici sesli oyunlar ve hikayeler sayesinde çocuğun bastonu severek ve benimseyerek kullanması amaçlanmıştır.


Gokido görme engelli çocukların küçük yaşlarda baston kullanımına için geliştirilmiş bir akıllı bastondur. Tıpkı bir oyuncağa benzeyen görünümü ve özellikleri sayesinde çocuklar tarafından kolayca benimsenebilmektedir. Üzerindeki mesafe sensörleri sayesinde Bonex Mini, kullanıcının çevresini tarar ve çarpma potansiyeli olan engellere karşı ses ve titreşim ile uyarıda bulunur. Dört metreye kadar çaevresindeki engelleri fark edebilir. Hafif,ergonomik ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Tam sarj ile 6 saat kullanım süresine sahiptir.


Ayrıca Pokido Smart Toybox ile çocuklarınızın eğlenerek oynarken öğrenmesini amaçlamaktayız. Okul öncesi dönemdeki çocuklar için odaklanma ve kuvvetli hafıza becerileri çok önemlidir. Bu yetenekleri geliştirebileceği en önemli ürünlerden biri hafıza kartlarıdır. Ve bu hafıza kartlarını görme engelli çocuklara özel Braille baskıyla birleştirerek herkes tarafından kolayca oynanabilecek hale getirdik.


4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör