Görme Engelli Çocuklar Nasıl Oyunlar Oynar?

Güncelleme tarihi: 2 AğuÇocuklarda oyunun önemi

0-6 yaş aralığındaki çocuklar için en önemli öğrenme aracı oyundur. Oyun çocukların gelişimsel becerilerinin bir yansıması ve aynı zamanda bilişsel, sosyal ve motor beceriler gibi çeşitli gelişim alanlarında çocukların yeni beceriler kazanmalarını destekleyen doğal ve kolay bir yoldur. Oyun etkinlikleri sırasında, çocuklar keşfederek ve taklit ederek zengin öğrenme fırsatlarına sahip olurlar.


Görme engelli çocuklar ne tür oyunları oynamayı seçiyor?

Görme engelli çocuklar, sesli oyuncaklar ve oyuncaklar ile ses çıkaran etkinliklere odaklaşmaktadırlar. Bugün olumlu şartlar oluşturulduğunda görme engellilerin imkanları ölçüsünde oyunlara katıldıkları bilinmektedir. Görme engelli çocukların oyun sırasında gören akranlarına oranla daha çok yalnız oynamayı tercih ettikleri ve genellikle nesneleri sallama, vurma gibi fiziksel hareket ve işitsel uyarım sağlayan oyun rutinleri sergiledikleri gözlenmektedir Yaşamın ilk yıllarından dokunma duygusunu geliştirici oyunlar oynanır. Daha sonraki süreçlerde satranç, hafıza oyunları, üçer kişilik iki takımla içinde zil bulunan bir topla oynanan bazı oyunlar bunlardan sadece bir kaçıdır. Aynı zamanda hareket gerektiren oyunlar bu çocukların kaslarının gelişimi için çok önemlidir. Burada en önemli faktör ise aile bireylerinin çocuklarını iyi tanımaları onların ilgi alanlarını iyi tespit etmeleri bu yönde oyunlar seçmeleri ve bu oyunların oynanması için onları cesaretlendirmeleri gerekmektedir.


Neler yapabiliriz?

Çocuğa bol kitap okumak, sorular sormak, cevaplamasını beklemek, yorumlamasını sağlamak gerekir ve bu sayede çocuğun muhakeme ve problem çözme yeteneğini geliştirmiş oluruz. Çocuk ne kadar hikaye dinlerse farklı olaylar karşısında ne yapacağı ile ilgili fikir sahibi olur. Bir diğer etkinlik de çocuklara kendi kararlarını verebileceği, sorumluluk alabilecekleri görevler vermeli ve bu görevleri verirken de çekinmemeliyiz..6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör