Görme Engellilerin Hayatını Nasıl Kolaylaştırabiliriz?

Güncelleme tarihi: 22 TemEngelli insanların engelli olmayanlarla eşit yaşam koşullarına sahip olabilmeleri için hepimize düşen görevler bulunuyor. Sadece biraz farkındalık ile yerine getireceğimiz bu görevler ile engelli arkadaşlarımızın hayatını kolaylaştırabiliriz


Neler Yapabiliriz?

Kaldırımın tam ortasına yerleştirilen bir çöp konteynırı ya da park edilen bir araç gördüğümüzde hemen aklımıza tekerlekli sandalyesi veya bastonuyla ulaşım sağlayan engelli insanların yaşayabileceği zorluklar gelmeli. Örneğin şehir planlamasında görme engellilerin kaldırımlarda rahat yürüyebilmeleri için yapılan kabartmalı sarı şeritler bulundurmaya özen gösterilmelidir ve yürüme esnasında sarı şeritleri boş bırakarak engelli insanların gideceği yere daha güvenli ve sağlıklı ulaşmasında yardımcı olabilir.


Görme engelliler için geliştirilen teknolojiler de örneğin; özel bastonlar üretilmesi, günlük hayatta kullanabilecekleri pratik eşyalar icat edilmesi gibi girişimler yapılabilecekler arasında bulunuyor.


Görme engelli arkadaşımıza günlük hayatta ne gibi zorluklar yaşadığını sorduğumuzda durakta otobüs beklerken hangi otobüsün geldiğini anlamakta zorlandığını ve otobüs durağa geldiğinde numarasını sesli bir şekilde geri bildirim alabilirse daha iyi olabileceğini söyledi. Biliyoruz ki görme engelliler işitsel ve dokunsal kabiliyetleriyle yaşamını devam ettirmekteler bu gibi olaylarda sıkıntı yaşamamak için görme engelli bireyler için de sesli teknolojiler geliştirmeyi unutmamalıyız.

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör